Zdravý jídelníček

Chcete proměnit váš jídelníček? Dělá vám starosti Váš nevyvážený a nezdravý způsob života? Pokud jste se rozhodli pro změnu, pak jste na správném místě ve správnou dobu. Ať už kvůli zdravému životnímu stylu nebo tělesné transformaci, mít zdravý jídelníček je bez pochyby velice moudrý krok, kterým vykročíte vašemu zdraví naproti. Přispějete tak nejen vaší celkové fyzické ale i psychické kondici.

Zdravý jídelníček – není žádný generální jídelníček

Pokud jste na internetu již někdy hledali termín “zdravý jídelníček“, pak jste mohli narazit na mnoho takzvaných generálních nebo řekněme obecných jídelníčků, které říkají, co by měli všichni jíst, v jakém množství, kolik kalorií a v jakou dobu. Tyto zdravé jídelníčky jsou však zacíleny na obě pohlaví, všechny věkové kategorie, různé kondice a zdravotní stavy. Navíc v nich nejsou reflektovány konkrétní cíle jednotlivých osob, jejich stavba těla, jejich možnosti a omezení jako mohou být například různé alergie či jiná onemocnění.

Pro hrubou představu o skladbě zdravého jídelníčku je to možná užitečné, ale jako plnohodnotný jídelníček to sloužit rozhodně nemůže. Každý člověk je unikátní, jak bylo zmiňováno, a tak potřebuje i unikátní jídelníček, který bude zohledňovat všechny potřebné faktory. Jedině s opravdu profesionálním jídelníčkem, který vám vytvoří výživový poradce, dokáže člověk dosáhnout nejlepších výsledků. Příprava jídelníčku na míru od Vladimíra Veverky vás určitě nezklame.

Zdravý jídelníček – obecně platná pravidla

Každý potřebuje jídelníček na míru, lze ovšem říci nějaká obecně platná pravidla stravování, která platí pro větší část lidí. Co by měl takový obecný zdravý jídelníček obsahovat a na co si dát naopak pozor? Naprosto obecně a zkráceně – neměli bychom konzumovat tučné výrobky, smažené jídlo na oleji, jíst pozdě v noci, neměli bychom nesnídat – snídaně je nejdůležitější jídlo dne, nastartujeme tak náš organismus.

Ke snídani se například úplně nehodí zapékané müsli, jelikož obsahují vysokou dávku přidaného cukru, místo toho si lze dát například ovesné vločky, nebo ovoce. Ke svačinám se hodí třeba nízkotučné jogurty, knäckebroty, popřípadě jisté druhy celozrnného pečiva, zelenina, kozí sýry, nízkotučné sýry nebo sýru typu Cottage. Za zeleninu ke zdravé svačině můžeme volit například rajčata, salátovou okurku, ředkvičky, červenou papriku, mrkev případně i jiné druhy zeleniny.

Jako zdravý oběd a zdravou večeři si můžeme dát například kuřecí, hovězí nebo krůtí maso, lososa, nízkotučné sýry, tofu, vajíčka natvrdo, zeleninu jako je třeba cuketa, lilek, špenát, brokolice, luštěniny, řepa. Pokud nás po večeři přepadne hlad můžeme si dát třeba proteinový koktejl.

Zdravý jídelníček – jsme to co jíme

Už jste někdy slyšeli prohlášení “jste to, co jíte“? Není to reference na stejnojmenný pořad, nýbrž na poměrně trefné tvrzení. Ovšem že je to pouhá metafora, nemusíme se tedy bát, že když budeme jíst mnoho zeleniny, pak se z nás nějaká zelenina stane. Bude-li však náš jídelníček obsahovat kila tučných výrobků, i my můžeme mít kila tuků navíc. Je mnoho dalších trefných tvrzení například “ve zdravém těle zdravý duch“.

Mohli bychom bez váhání k tomuto trefnému tvrzení přidat další část: “a při zdravém jídelníčku zdravé tělo”. Určitě platí i nejasně formulované tvrzení “jak se chováme k tělu, nám tělo jednou vrátí“ a je tomu tak. Proto je jistě více než vhodné na zdravý jídelníček přejít. Stejně jako nestačí mít nějaký plán, ale musí být dobrý – nestačí mít pouze nějaký zdravý jídelníček. Pokud to někdo myslí opravdu vážně, pak musí mít opravdu profesionálně udělaný zdravý jídelníček, ne jenom tak nějaký. Nechceme přeci aby byly naše výsledky jen tak nějaké – chceme, aby byly na nejlepší možné úrovní. Tomu musí odpovídat nejlepší možná úroveň zdravého jídelníčku.

Zdravý jídelníček zdarma je většinou k ničemu

Možná jste již viděli stránky, které nabízejí jídelníček “na míru“ zdarma, který Vám do 2 minut po odeslání poptávky zašlou e-mailem v lepším případě na základě krátkého dotazníčku který před odesláním poptávky vyplníte. Jak již bylo zmiňováno, tvorba zdravého jídelníčku na míru je natolik specifická a komplexní záležitost že jej nejde shrnout do jednoduchého algoritmu který vám sestaví jídelníček na míru na základě pár vámi vyplněných údajů.

Je potřeba osobní setkání trenéra / člověk který jídelníček sestavuje s jeho klientem. Detailní analýza klienta je naprosto nezbytná k sestavení odpovídajícího jídelníčku – stačí opomenout zdánlivý detail a jídelníček může vypadat poměrně jinak. Proto jsou všechny internetové jídelníčky na míru zdarma více méně nicneříkající a slouží ke stejným účelům jako obecné jídelníčky – k hrubé představě toho, jak by takový zdravý jídelníček na míru mohl přibližně vypadat.

Nenechte vaše tělo na zdravý jídelníček čekat

Nedřete se v posilovně nadarmo. Nenechte vaše tělo ničit nepatřičnými surovinami od výrobců, které zajímá jen zisk ale už ne vaše zdraví. Zdraví máme pouze jedno, není tedy na co čekat – sjednejte si schůzku ještě dnes. Zdravý jídelníček nebo jídelníček pro sportovce, který vyhovuje vašim potřebám možnostem a omezením, který je zároveň maximálně efektivní a který vám pomůže se splněním vašich vysněních cílů, již je na dosah ruky.  

Nejsem jenom výživový poradce, ale i osobní trenér, který vám nabízí například tyto tréninkové programy: Tvarování postavyNárůst svalůRedukce váhyRehabilitační cvičení , cvičení proti bolesti zadkondiční cvičení a mnoho dalších programů. Mimo to také vedu treninky na Sparťan raceCross training a lze se domluvit na tréninku u vás doma (cvičení doma s fitness trenérem).